JOOBLEMuscle-fitnessFischerfarlinClub kennyADKKoala cafeStrolleringTongosweetmilk
Crystal Bohemia,a.s. Ceny F.FilipovskéhoRecingexpoSkokan roku F1TH AUTOWho works in F1Od maminky.cz AlbatrosZahrádkaRespekt k poroduFEEOO

Je sauna vhodná také pro děti?

Je možné, aby děti chodily do sauny?

Existují nějaká omezení a od jakého věku mohou jít děti sauny? Tyto a jiné otázky si kladen nejen rodič, který se snaží udržet nejen krok s dobou, ale především chce, aby jeho dítě bylo zdravé, vitální a pokud možno co nejméně nemocné.

Finská sauna pro děti

Nepochybně děti a sauna nejsou vzájemně se vylučujícími koncepty. Jakou tedy vybrat teplotu vzduchu v sauně? Nejteplejší místo v sauně je ve výšce asi 175 cm a dosahuje 90 stupňů Celsia. To znamená, že ideální místo v sauně pro děti je v přízemí. Doporučujeme posadit děti ve výšce nejvýše 90 cm od podlahy, kde je nejpřijatelnější teplota vzduchu asi 65 stupňů. Nejmenší děti potřebují pouze jednu návštěvu sauny, během které matka pečlivě položí dítě na lavičku nebo lehátko, zakryje tělo před přímým proudem teplého vzduchu, nebo ho drží v rukou. Děti, které již chodí do mateřské školy, mohou být v sauně i třikrát, ale vždy záleží na tom, jak se dítě cítí. Doba chlazení by měla být kratší než pobyt v sauně. Ale ujistěte se, že voda nebyla ledová, měla by být mírně teplá.

Co se týká věku dítěte a vhodnosti návštěvy sauny, tak zde můžeme sdílet názor stejný s mnohými pediatry. Pokud v těhotenství matka navštěvovala saunu, dítě v matčině lůně si na zvýšenou teplotu vcelku pomalinku zvyklo, takže po narození se mohou saunování zúčastnit děti již od tří měsíců věku. Zní to možná pro někoho podivně, ale všechny tyto pocity v sauně budou pro něj jasnější a přijatelnější. Pokud ale matka nechodila v těhotenství do sauny, je daleko lepší začít se saunováním u dětí až okolo 8 měsíce věku nebo kolem 1 roku. Nemá smysl odkládat návštěvu sauny na pozdější dobu, zejména pokud je návštěva sauny dobře zavedenou rodinnou zdravotní tradicí.