JOOBLEMuscle-fitnessFischerfarlinClub kennyADKKoala cafeStrolleringTongosweetmilk
Crystal Bohemia,a.s. Ceny F.FilipovskéhoRecingexpoSkokan roku F1TH AUTOWho works in F1Od maminky.cz AlbatrosZahrádkaRespekt k poroduFEEOO

Prosté mléčné výrobky povýšené na lahodný nápoj harmonické chuti

Mléko, tekutina běložluté barvy, nasládlé chuti a typické vůně, se stalo součástí mnoha mýtů a legend. Naše galaxie, Mléčná dráha, vznikla například podle řeckých mýtů z milionů kapiček mateřského mléka bohyně Héry, které se roztřískly po obloze, když odtrhla Herkula od svého prsu.

Jaké mléko lidé používají, záleží na zvířatech, která v daných oblastech žijí. Na světě se nejvíce konzumuje mléko kravské, které představuje okolo 80% světové spotřeby mléka. Názory na konzumaci mléka se zásadně, zvláště v poslední době, liší, ale i zde platí zlatá střední cesta. Kdo tedy nemá averzi ke kravskému mléku, pro jedince, kteří nemají žádné zdravotní, chuťové, etické, náboženské či jiné zábrany, představuje umírněná konzumace kravského mléka vítanou složku jídelníčku. Při výživě malých dětí, školáků i mladistvých bychom pro jejich zdravý vývoj neměli opomíjet dostatečný přísun mléka a mléčných výrobků. Mléko konzumujeme v jogurtech, sýrech i tvarohu či pomazánkách, někdy také v polévkách či omáčkách, ale dají se z něho připravit i chutné koktejly, které člověka zasytí.  Pro jejich výživnost je podáváme jako součást jídla, většinou přesnídávky, případně místo ní a nepovažujeme je za běžný nápoj pitného režimu.Příprava mléčných koktejlů je velmi jednoduchá a netrvá déle než několik minut. Přesto můžete vykouzlit skutečnou delikatesu a svým chuťovým buňkám dopřát nový zážitek v podobě chutného a osvěžujícího nápoje. K základní ingredienci pro výrobu takového koktejlu, patří bezesporu mléko. To může být v podstatě jakékoliv. Pokud neomezujete příjem tuků, použijte tučnější mléko z farmářských trhů. Dejte si však pozor na jeho nízkou trvanlivost. Jinak je možné koktejl připravit v podstatě z jakékoliv plnotučného trvanlivého mléka. Kromě mléka je samozřejmě možné použít i podmáslí, kefír, přídavek smetany či jogurtu. K ochucení mléčných koktejlů patří zejména různé druhy čerstvého, mraženého nebo kompotovaného ovoce, mražený krém nebo zmrzlina, čokoláda, kakao, Nutella,    citrónová, pomerančová nebo limetková šťáva. Nejvhodnějším sladidlem je med či třtinový cukr. Hotový mléčný koktejl podáváme nejlépe ve vyšších sklenicích nazdobených trochou šlehačky, kousky ovoce, posypané kakaem, strouhanou čokoládou, mletými ořechy či kokosem. Všem, kteří si chtějí dopřát mléčné výrobky v podobě osvěžujícího a lákavého koktejlu, přinášíme inspiraci na jednoduché mléčné nápoje.

 

Banánový mléčný koktejl doporučuje Mlékárna Valašské Meziříčí
Přísady:  1 Bílý jogurt z Valašska (může být i kefír/acidofilní mléko) 3 zralé banány 300 - 400 ml mléka Lžička medu na dochucení Postup: Do mixéru vložíme nakrájené oloupané banány, přidáme mléko, bílý jogurt a lžičku medu. Vše rozmixujeme a podáváme ještě vychlazené. Na ozdobu můžeme použít šlehačku posypanou kakaem.   Chladnější večery zpříjemní chuť horkého mléčného koktejlu. Přísady: ½ l mléka 2 lžíce medu Žloutek Lžička vanilkového cukru Kousek čokolády Lžička rumu    

Postup:
Ohřáté mléko vyšleháme v mixeru s medem, žloutkem a vanilkovým cukrem. Ve sklenici pak ozdobíme strouhanou čokoládou, případně můžeme přidat lžičku rumu.