JOOBLEMuscle-fitnessFischerfarlinClub kennyADKKoala cafeStrolleringTongosweetmilk
Crystal Bohemia,a.s. Ceny F.FilipovskéhoRecingexpoSkokan roku F1TH AUTOWho works in F1Od maminky.cz AlbatrosZahrádkaRespekt k poroduFEEOO

NAKLADATELSTVÍ ALBATROS UDĚLILO VÝROČNÍ CENY

Praha, 16. dubna 2014 - Výroční ceny nakladatelství Albatros za rok 2013 znají od včerejška své vítěze. Do pomyslné síně slávy vstoupil ilustrátor Alois Mikulka, který z rukou generálního ředitele skupiny Albatros Media Václava Kadlece převzal hlavní cenu za Významný přínos v oblasti literatury pro děti a mládež. Nakladatelství Albatros, které 15. dubna oslavilo současně své 65. narozeniny, ocenilo své nejúspěšnější autory textů a ilustrací i překladatele; vyhlásilo rovněž vítěze pátého ročníku literární soutěže o nejlepší českou prózu.

  Výroční ceny nakladatelství Albatros byly uděleny v šesti kategoriích. Jejich prestiž je dána zejména pětašedesátiletou tradicí nejstaršího a zároveň nejúspěšnějšího nakladatelství dětské knihy u nás, které klade trvale důraz zejména na literárně-umělecké a výtvarné kvality svých knih.   Cenu za Literární text pro menší děti si odnesl spisovatel PETR CHUDOŽILOV za knihu Příliš mnoho andělů. Autor, který byl v roce 1982 donucen STB vystěhovat se do Švýcarska, vydal knihu nejprve v Německu. Petr Chudožilov byl oceněn v roce 1991 Čestnou listinou IBBY a v roce 1993 získal Evropskou cenu za nejlepší německou pohádku.   Vítězem kategorie Literární text pro starší děti se stal ONDŘEJ HNÍK za básnickou sbírku Malý pražský chodec. V téměř šedesáti básních zachycuje Prahu jako dámu dvou tváří. Jako pulsující metropoli a jako tajuplné město plné bájí a pověstí. Kniha využívá formu lyrických textů k podnícení dětského zájmu o historii, architekturu a kulturu.   Ocenění za Ilustrace pro menší děti  převzal ADOLF BORN za knihu Všichni sloni v orchestru. Reprezentativní publikace, která se jako první vrací k Macourkově poezii, se kterou v roce 1958 debutoval, doplnil Adolf Born novými ilustracemi, z nichž čiší jeho současný styl s živou paletou barev.   MILOŠ KOPTÁK se stal vítězem kategorie Ilustrace pro starší děti. Svými ilustracemi podtrhl jedinečnost básnické sbírky Lidské klubíčko, která je výborem poezie Vladimíra Vokolka, sestaveným u příležitosti stého výročí autorova narození.   Za nejlepší Překlad ocenil Albatros MAGDU DE BRUIN HÜBLOVOU za Všehoknihu, od nizozemského spisovatele Guuse Kuijera, laureáta Ceny Astrid Lindgrenové, která je knihou o síle lidské vůle, naději, touze a lásce. Vypráví příběh malého Tomáše, který před krutou realitou tyranského otce utíká do snění a představ.   Výroční cena za Významný literární počin patří IVONĚ BŘEZINOVÉ za autorskou řadu sedmi literárních cestopisů pro mládež, v nichž bravurně využívá svůj čtenářsky úspěšný model spočívající v propojení zábavného děje s literárněhistorickým výkladem.   Nakladatelství Albatros vyhlásilo také vítěze 5. ročníku literární soutěže za rok 2013 na téma „Detektivka pro děti". Do soutěže se zapojilo na sedmdesát autorů, do finále postoupilo šest rukopisů. Šek na dvacet pět tisíc korun a příslib vydání knihy si odnesla Dana Rusková z Osové Bítýšky za rukopis První velký případ. „Mezi zaslanými rukopisy vynikl největší řemeslnou zručností, jazykovou elegancí a citem pro psychologii postav. Naplňuje požadavky na klasickou žánrovou prózu pro děti středního školního věku, která opěvuje kuráž malých detektivů s velkým srdcem," uvedla šéfredaktorka nakladatelství Albatros Karolina Medková, která poté vyhlásila 6. ročník literární soutěže na téma „Smích - základ života aneb Příběh, který nás pobaví". Do soutěže může být přihlášen každý rukopis, který nebyl dosud nikde publikován a bude doručen do nakladatelství Albatros do 1. prosince 2014.