JOOBLEMuscle-fitnessFischerfarlinClub kennyADKKoala cafeStrolleringTongosweetmilk
Crystal Bohemia,a.s. Ceny F.FilipovskéhoRecingexpoSkokan roku F1TH AUTOWho works in F1Od maminky.cz AlbatrosZahrádkaRespekt k poroduFEEOO

Komiksová výstava o Viktorce pokračuje v Chodovské tvrzi

Viktorka a vesmírná dobrodružství je název komiksové knihy Kláry Smolíkové a Honzy Smolíka. Oba autoři ve spolupráci s nakladatelstvím Portál k ní připravili také interaktivní výstavu pro děti, která v září a říjnu loňského roku přivítala v Galerii umění pro děti GUD v Praze přes 2 000 návštěvníků. 3. února pozve Viktorka, žákyně galaktické školy, děti znovu na výpravu do vesmíru, tentokrát v Malé galerii Chodovské tvrze v Praze 11. Dva měsíce tu na děti budou čekat hry a zábavné aktivity.

 

Knížka komiksů pro děti Viktorka a vesmírná dobrodružství autorů Kláry Smolíkové a Honzy Smolíka vyšla v létě 2014. Souběžně s jejím vydáním se návštěvníkům otevřela také stejnojmenná hravá výstava v Galerii umění pro děti GUD v Praze. Úspěch výstavy přiměl autory a nakladatelství Portál, aby pro Viktorku našli další výstavní prostory – tentokrát v Chodovské tvrzi, kde Viktorka malé návštěvníky přivítá 3. února.

 

Viktorka je výzkumnice a žákyně galaktické školy. Putuje nekonečným vesmírem na palubě kosmické lodi Lítavice a spolu s pilotem Žabžou a navigátorem Flájem zažívá různá dobrodružství. Komiksové příběhy vycházely ve Čtyřlístku v letech 2004–2010, Portál je vydal v roce 2014 v ucelené podobě. Kniha zaznamenala na trhu velký ohlas. Doprovází ji zájem médií, řada pochvalných recenzí
a největším dosavadním oceněním b
ylo její zařazení do katalogu Nejlepší knihy dětem 2013/2014, kam se ročně probojuje pouze 35 titulů české produkce pro děti (vydává SČKN a česká sekce IBBY).

Interaktivní výstavu, stejně jako ilustrace v knize, po výtvarné stránce připravil Honza Smolík. „Během prohlídky děti, podobně jako Viktorka v knize, odstartují na meziplanetární výpravu. Vše bude záviset na jejich fantazii a ochotě si hrát,“ vysvětluje koncepci expozice. Děti budou svými aktivitami výstavu neustále vlastnoručně dotvářet. Určitě například mají svoji představu, jak vypadá mimozemšťan, a tu hned na místě ztvární. Na některých planetách se mohou setkat s nebezpečnými tvory, které je možné zneškodnit pouze přesnou trefou míčkem. A kdo by si nechtěl postavit svoji vlastní vesmírnou loď? Motivaci k přečtení celé knížky pak dodá deset závěsných panelů s ukázkami z jednotlivých Viktorčiných komiksových příběhů.

 

Každé úterní a čtvrteční dopoledne je vyhrazeno tvůrčím dílnám pro děti z mateřských
i základních škol
. Autorsky je připravila Klára Smolíková. „Tematicky se budou vztahovat k Rámcovým vzdělávacím programům pro předškolní a základní vzdělávání, a učitelé je tak mohou vhodně zařadit do výuky. Věnovat se budeme komiksům, jejich historii a použití, specifickému komiksovému vyjadřování. Děti si vyzkouší navrhnout vlastní texty do bublin, doplní si komiksové stripy, vytvoří vlastní komiks, popisuje zkušená autorka.

 

Galerie v Chodovské tvrzi je místem s bohatou historií, která sahá až do 13. století. Svou stávající programovou nabídkou se však pohybuje v aktuální současnosti. Viktorce a jejím návštěvníkům tak nabízí krásný a současně velmi přátelský prostor, v němž se k vystaveným exponátům mohou nejen přibližovat, ale jsou přímo vybízeni, aby se jich dotýkali a hráli si s nimi. Výstava Viktorka a vesmírná dobrodružství v Chodovské tvrzi se tak řadí k projektům, které podporují rozvoj (nejen) dětské fantazie, zábavy a kreativity.

Výstava bude zahájena vernisáží 3. února v 17 hod. O den později se otevře veřejnosti a potrvá až do 28. března.

 Chodovská tvrz – Malá galerie

Ledvinova 9/86, 149 00  Praha 4 www.chodovskatvrz.cz

 

4. 2.-28. 3. 2015

otevírací doba: úterý-neděle 13-19 hod.

vstupné: dospělí 50 Kč, děti, senioři a přátelé Chodovské tvrze 30 Kč

 

Doprava: Metro C – stanice Chodov, 10 min. chůze nebo odtud autobusem č. 125, 136, 213, 293 -zastávka Chodovská tvrz

mapa