JOOBLEMuscle-fitnessFischerfarlinClub kennyADKKoala cafeStrolleringTongosweetmilk
Crystal Bohemia,a.s. Ceny F.FilipovskéhoRecingexpoSkokan roku F1TH AUTOWho works in F1Od maminky.cz AlbatrosZahrádkaRespekt k poroduFEEOO

Dětská porota vybrala vítězný film

Dětská porota vybrala vítězný film

 

V pátek 11. prosince v podvečer se setkala naposledy skupina sedmi dětských porotců, aby vybrala pro slavnostní udílení cen Trilobit Beroun 2016 vítězný film, který obdrží Cenu dětské poroty Berounský medvídek.

Do soutěže bylo nominováno celkem 26 titulů + k tomu 21 dílů z jednotlivých cyklů. To je celkem 47 audiovizuálních děl, mezi nimiž bylo 5 celovečerních filmů, několik seriálů, dokumentů, filmů o přírodě, ale také pirátské minivysílání ČT Déčko. Sedmnáct snímků postoupilo do užšího výběru, ze kterého vybrali děti vítěze.

Porotci se, jako vždy, setkali ve výtvarném atelieru ZUŠ V. Talicha, kde měli zázemí již od října a kde již byly připraveny dva televizní štáby, aby zaznamenaly průběh výběru vítěze a hlasování. Jeden štáb byl z programu ČT Déčko Zprávičky a druhý pod vedením pana režiséra Jaroslava Černého natáčel práci poroty pro prezentaci na slavnostním večeru.

Porotci i já jsme byli mírně nervózní, nevěděli jsme přesně, co nás čeká, ale ukázalo se, že vybírání vítěze byla jedna velká dramatická show pro kamery. Děti měly na velikém stole rozloženy obrázky s názvy jednotlivých soutěžních snímků a vylučovací metodou odebíraly ty filmy, které se podle nich nemohly stát vítězi. Každý porotce musel slovně obhájit, proč navrhuje vybraný film k vyřazení, a musela s ním souhlasit většina porotců. Tímto způsobem se porotci propracovali až ke třem finalistům. Každý z porotců se snažil přesvědčit ostatní, že má vyhrát právě jeho favorit. Ukázalo se, že děti sledovaly soutěžní snímky opravdu pozorně a třeba i malý detail nebo výtvarná nedokonalost dokázaly dětem pokazit dojem z celého filmu.

S dětmi jsme si povídali o tom, že na Trilobitu Beroun se udílejí ceny nesoucí jména takových osobností jako Václav Havel, Vladislav Vančura a Josef Škvorecký. Věděly, že vítězný film musí být také čímsi jedinečný a nezapomenutelný. Možná i proto se výsledné hlasování proměnilo v napínavé drama, které tajnou volbou skončilo 4 ku 3.

Závěrečný výběr vítěze trval dvě hodiny a televizní štáby za našimi zády se dobře bavily, soudě podle smíchu, který jsme sem tam zaslechli za kamerami. Děti byly naprosto skvělé a dostaly od štábů a od Zdeny Čermákové, která je duší celého festivalu, velkou pochvalu.

Možná právě to, že všichni porotci jsou i žáky hudebního a výtvarného oddělení Základní umělecké školy a mají zkušenost s vystupováním na veřejnosti a umělecké nadání, přispělo k tak úžasné spolupráci s nimi.

 

Také já jim musím poděkovat za jejich soustředění a především inteligentní a otevřené projevy a umělecký vkus, který projevily a svou volbou vyjádřily.

Andrea Borovská – koordinátor dětské poroty