JOOBLEMuscle-fitnessFischerfarlinClub kennyADKKoala cafeStrolleringTongosweetmilk
Crystal Bohemia,a.s. Ceny F.FilipovskéhoRecingexpoSkokan roku F1TH AUTOWho works in F1Od maminky.cz AlbatrosZahrádkaRespekt k poroduFEEOO

Když se rozhodnete nechat se zvěčnit..../Aneta Jičínská

Někomu stačí stisknout spoušť "vyfotit" na svém mobilním telefonu, tabletu nebo kompaktním fotoaparátu. Někteří se rozhodli svoje nároky na zachycení etap života pojmout důkladněji a dát tak fotografii jiný rozměr. Budou zde jistě námitky, že profesionálním způsobem focení přijdete o zachycení toho úžasného a neopakovatelného okamžiku dané vteřiny, ale výsledek profesionálního focení je jinou kategorií a samotný výsledek je nesrovnatelný s těmi „momentkami“ ze života. Ať se tedy rozhodnete jakkoliv, doporučuji nevynechat žádný z výše uvedených způsobů pořízení. Fotografie budou možná to jediné "hmatatelné" co Vám z minulosti zbyde a v paměti si vybavíte mnohé, třeba již zapomenuté okamžiky Vašeho života a napomohou Vám podělit se s ostatními o tyto události.

Pojďme se společně podívat jak postupovat v případě, rozhodnete-li se svěřit své vzpomínky do rukou profesionála.

Zde začnu platným pořekadlem "tisíc lidí, tisíc chutí". "Sáhnout" hned po prvním profesionálním fotografovi z vašeho okolí se může i nemusí vyplatit. V tomto ohledu bych doporučila si s výběrem autora snímků dát záležet. Výsledný produkt jistě bude nějaký čas zdobit Váš domov, obydlí příbuzných nebo přátel a dívat se na snímky ne příliš lichotící Vašemu vkusu, by jistě kazil pocit z požadovaného efektu. Cenu, vzdálenost a reference by měl potenciální zájemce důkladně zvážit a s výběrem si dát záležet!

V dnešní době sociálních sítí, které využívá velká většina české populace, se nabízí možnost nahlédnout do fotografií přátel, známých atd. Jistě se Vám přihodilo, že jste zahlédli fotografii, která oslovila Vaše oči i srdce. Ptejte se, kdo je autorem, shlédněte jeho další práci a udělejte si názor o tom, jaké fotografie autor tvoří. Každý, kdo dělá svou práci rád, totiž do ní vkládá kus sebe. Poslouchejte svoje vnitřní pocity a určitě si najdete toho pravého 

i pro Vás.

Investice za služby se liší. Pečlivě zhodnoťte, zdali cena požadována za dané služby, je odpovídající i pro Vaši peněženku. Konečná suma by se měla odrážet prostředí, ve kterém budete fotografovat počínaje po kvalitu fotografií konče. Můžete jít do šedého studeného, vlhkého sklepa bez denního světla a toalety, fotoateliéru 2x2 metry tvořící průkazové foto, do zázemí bytového domu v prostředí soukromého obydlí místnosti fotografa, foto studia s příjemným a dostatečně zařízeným zázemím nebo luxusního foto studia načančaného zlatem. Toto vše se odrazí v ceně, kterou zaplatíte. Jaké zázemí fotograf vlastní, si doporučuji ověřit. Zjistěte si vybavení prostor, které může začínat od jedné malé místnosti plné holých zdí s židlí uprostřed, po nespočet místností vybavených různými styly pozadí, podlah, nábytku, plné skříně rekvizit. Záleží jen na Vás, co preferujete a jak moc jste nároční.

Pokud již máte tento krok za sebou a s fotografem jste se domluvili na termínu, kdy se postavíte před objektiv, ptejte se na další informace ohledně focení: Jak dlouho bude focení trvat? Jak bude probíhat? Co si mám vzít s sebou? Na všechny výše uvedené otázky by Vám každý profesionál měl být schopen odpovědět. Ať už budete aktérem fotografií Vy sama / sám, děti, zvířecí mazlíček. Každá kategorie vyžaduje zcela individuální přístup. Pokud to tedy bude možné, ověřte si, zdali v dané kategorii focení má fotograf zkušenosti. Možná předejdete nechtěnému setkání a ztrátě času.

Den "D" je tady a jistá dávka nervozity může zahrát svoji roli. Křečovitý výraz ve tváři, nervozita v očích, takové pocity fotograf z obrázku těžko odstraní. Snažte se proto nervozitu a stres nechat za dveřmi, uvolněte se a užijte si to! Pokud jste si autora Vašich fotek vybrali správně, měl by se postarat i o Vaše příjemné pocity z celkové atmosféry prostředí i průběhu focení. Nedělejte si hlavu z toho, že nevíte jak se tvářit, pózovat, jak přesvědčit dítě, aby si sedlo přesně tam, kam požaduje daná scéna, když znáte občas komplikovanou povahu ratolesti. Profesionál, kterému jste se svěřili, by si jistě měl poradit v naprosto každé situaci, svými nabitými zkušenostmi. Pokud navštívíte někoho, kdo se tomuto oboru věnuje pár týdnů, a jste jedni z prvních klientů, bude si v náročnějších situacích počínat obtížněji, focení bude trvat déle a může vypadat poněkud zmateně. "Trénink" dělá mistra a tak jistě zavítejte k tomu, kdo již má zkušenosti dostatečné v dané disciplíně, kterou jste se rozhodli podstoupit, obzvláště chystáte-li se fotografovat dítě.

Přeji Vám šťastnou ruku při výběru, a aby se Vaše focení stalo příjemným a zajímavým zážitkem. Konečné fotografie by Vás měly činit spokojenějšími a s úsměvem na tváři při pohledu na ně si řeknete "stálo to za to“.

Aneta Jičínská

Anett Photography - novorozenecká, rodinná a svatební fotografka
https://www.facebook.com/Anett-Photography-454196691279741/