JOOBLEMuscle-fitnessFischerfarlinClub kennyADKKoala cafeStrolleringTongosweetmilk
Crystal Bohemia,a.s. Ceny F.FilipovskéhoRecingexpoSkokan roku F1TH AUTOWho works in F1Od maminky.cz AlbatrosZahrádkaRespekt k poroduFEEOO

PARDUBICKÁ MAŠINKA JEDE KUPŘEDU DÁL SVÝM SNŮM

Milé čtenářky,

dovolujeme si vám představit zrealizovaný projekt ambiciózní maminky na mateřské dovolené.  Touha být společnosti nějak prospěšná a zároveň spojit příjemné  s užitečným, být neustále v přítomnosti  svých dětí,  tvořit něco pro ostatní, co by bylo přínosem pro rodiče malých ratolestí ..,to vše a ještě více byla první myšlenka  cílevědomé Ing. Lucie Nedomové, majitelky rodinného minicentra Mašinka ve východočeských Pardubicích.  Je tomu aktuálně pouhý rok a dva měsíce od vzniku idei, nápadu který se stal skutečností ..Podjme se společně podívat na její příběh…

Kdy poprvé vás napadlo že se chcete věnovat práci s dětmi?

Bylo to v době, kdy se mi narodila druhá dcera a té prvorozené měly být za nedlouho 2 roky a já měla pocit, že s půlročním miminkem se doma nudí a že by chtěla trávit čas spíše v kolektivu stejně starých dětí… Tak jsem se rozhodla, že jí budu dávat do jednoho centra, které již existovalo, ale bohužel podmínky, ve kterých si děti hrály a způsob péče chův byl neslučitelný s mým přesvědčením a tak jsem se rozhodla, že nežli toto, vytvořím něco sama, co bude mít úroveň nejen v prostředí, ale také v pečujících osobách a programu pro děti.

Jak vznikl nazev rodinného minicentra? Proč právě  Masinka?

(smích – tato otázka mě vždy pobaví) Tak MAŠINKA proto, že moje výřečná dcera v té době milovala jezdící mašinku ve zdejším obchodním centru, takže jsme v podstatě denně asi 150x slýchávali: „pudem na mašinku?“ … tak ve chvíli rozhodování, jak svůj projekt nazvat, bylo vyřešeno J

Po vzniku jména a loga  jste začala konat a velmi rychle. Založila jste první pobočku Mašinky v Pardubicích. Jaký je „koncept“tohoto projektu ?Mám tím na mysli, co nabízí Mašinka rodičům a jejich dětem?

Úplně první idea byla, že to bude minicentrum pro maminky, které chtějí  nebo musejí pracovat, nebo jsou bez partnera a potřebují si jen na chvilku od své ratolesti odpočinout, nebo si zkrátka chtějí jen na chvilku zajít v klidu s kamarádkou na kávu, nebo na nákupy, či ke kadeřnici… prostě služba, kde mohou bez starostí nechat své dítko od 1 hodiny třeba až celý den, případně individuálně pohlídat v domácím prostředí klienta, v době nemoci dětí apod. To se mi také podařilo a MINICENTRUM MAŠINKA formou krátkodobého hlídání  funguje nadále, jen v nových prostorách. Následně však docházelo k dotazům, zda je to i hernička pro maminky s dětmi, nebo jen školička… apod. A tak vznikla MAŠINKA HERNA, kam mohou naopak přijít maminky s dětmi, mají je na dohled a v klidu si vypijí kávu…  A jako „prozatím“ (smích) poslední projekt vznikla MAŠINKA ŠKOLIČKA, která je v Pardubicích a již brzy bude MAŠINKA ŠKOLIČKA II.  také ve Svítkově.

Podnikání nabralo na obrátkách a vy jste se rozhodla „nezůstat na jednom miste“.  Vznikla druhá pobočka ve formě herny na  jednom z „Dukelských náměstí“  . Na co se mohou rodiče s dětmi v herničce těšit?

Prostředí herničky je zcela přizpůsobeno malinkým dětem a je určeno právě pro maminky na mateřské a rodičovské dovolené, protože možností, kam s takhle maličkými dětmi zajít je velmi málo. Je tam zcela bezbariérový přístup, prostor na kočárky, motorky nebo jiné dětské dopravní prostředky (smích), bezpečnosti zábrana, aby děti z prostoru herny neodbíhaly nebo neodlezly J Je to taková klidová zóna, kam maminky mohou přijít a své děti vypustit a jen na ně z povzdálí dohlížet a v klidu načerpat síly.

První pobočku jste přestěhovali a rozšířili. Kde se nacházíte nyní a co nabízíte oproti „starým prostorům“?

Ano, původní minicentrum se v podstatě rozdělilo a část děti přešla do školičky, kam docházejí každý den po celý měsíc a část jich zůstala jen na občasné hlídání dle potřeb rodičů. Tím, že jsme teď ale více vidět, protože sídlíme na hlavní třídě směrem na Chrudim- ul. Jana Palacha 1317, obě střediska se nám zaplnily dalšími, novými dětmi. Prostory jako takové jsou mnohem větší, prostornější, mohly jsme si dovolit i vyšší kapacitu dětí , ale hlavně jsme mohli rozdělit výchovné a herní prvky v jednotlivých střediscích. Zatím co ve školičce už máme spíše děti kolem 3 let, takže je připravujeme včetně vzdělávacího programu na budoucí přesun do státní mateřské školky, v minicentru se  naopak specializujeme na děti od miminek do cca těch 2 až 2,5 let.

Pořádáte také akce společně pro rodiče i děti?

Prozatím jsme neměli moc možností, protože fungujeme relativně krátce a předchozí prostory ač byly fajn, nebyly dostatečné na takové množství lidí najednou, takže jsme absolvovali jen společného „Ježíška“, kdy se dětem pod stromeček nakoupily nové hračky a rodiče napekli cukroví a společně se pak zpívali koledy a rozbalovali dárečky pod stromečkem J  Nyní se však již nemůžeme dočkat léta, kdy pro rodiče a děti uspořádáme dětský den a grilovací párty J

Další pobočku školičky jste zřídila v městské části Pardubice - Svítkov. Proč právě tam?

Je to proto, že ve Svítkově je obecně velký problém se školkou i se školou, případně s družinou, protože Svítkov je spádový i pro okolní vesnice. Prvotní plán byl, že tam zřídíme pro pro 1. St. Základní školy náhradu za školní družinu, protože nedostatek míst tam vykrývá pouze děti z 1. a 2. Tříd, výjimečně se dostane někdo ze 3. Třídy. Zájem o tuto službu tam je, protože děti v 8 letech jsou ještě poměrně malé, aby zůstávaly doma od 12 – 13 h zcela samy do doby než se rodiče vrátí ze zaměstnání. Tento projekt je ale ještě stále v řešení, a zda opravdu vznikne nyní sama ještě nevím… Plán je od září 2016. No a  když už se řešila ve Svítkově pomoc  škole, tak došlo i na školku, a tím, že se Svítkov výrazně rozrůstá a přibývá mladých rodin s dětmi, je tam se školkou velký problém, proto jako pomoc této oblasti tam vznikla naše pobočka.

Co školička Svitkov nabízí?

MAŠINKA SVÍTKOV má obrovskou výhodu v tom, že je v rodinném domě, který má nádhernou zahradu. Pro děti naprosto ideální J Prostory tam jsou menší, ale dovolím si říct, že zase útulnější a službami poskytovanými dětem je to samozřejmě srovnatelné s pardubickou školičkou.

Jakého hesla se Masinka drzi?

Naše první heslo bylo: „Vše co děláme, děláme s láskou k dětem!“ a za tím si stále stojím….

 

Máte další plány ,vize do budoucnosti co dál? (nebo je to tajné.? Smích)

(smích) V podstatě jsem Vám již svůj další plán prozradila…. Ale je pravda, že ještě něco v hlavě mám, abych dosáhla komplexnosti služeb, a také jsem byla požádána o spolupráci s jednou firmou z Prahy, abych jim zde vedla novou pobočku… ale…. To je ještě stále všechno v jednání, takže prozatím nic neprozradím J

Co popřejete Mašince do budoucna a na co se případně můžou klienti Mašinky těšit?

MAŠINCE bych chtěla popřát, ať se i nadále těší oblíbenosti dětí a rodičů, ať její služby jsou stále lepší a lepší, abychom dokázali uspokojit všechny potřeby rodičů, a hlavně, aby se dětičkám v MAŠINCE líbilo, měly tam kamarády, něco se naučily a hlavně měly ty nejhodnější tety na hlídání…. To si ze srdce přeji….

Aneta Jičínská